Szanowne Studentki i Szanowni Studenci,
Czy kiedykolwiek dociekaliście, dlaczego ludzie wybierają tę, a nie inną szkołę, dlaczego pracują w tym a nie innym zawodzie? Czy zastanawialiście się, dlaczego TY wybrałaś (wybrałeś) akurat ten, a nie inny zawód? Odpowiedzi na te i podobne pytania nie są wcale takie proste jakby to się wydawało.
Problemem wyboru zawodu zajmuje się wielu naukowców, teoretyków i praktyków. Okazuje się jednak, że nie ma jednej, ogólnie przyjętej, empirycznie zweryfikowanej teorii wyboru zawodu. Dlatego też jeśli chcemy odpowiedzieć sobie w miarę rzetelnie na te pytania, powinniśmy zapoznać się przynajmniej z wybranymi teoriami wyboru zawodu. Opisują i wyjaśniają one zachowanie zawodowe człowieka, dając tym samym odpowiedź na tak ważne pytania: jakie zawody wybiera człowiek i dlaczego? jakie są warunki rozwoju zawodowego? czy można osiągnąć satysfakcje z wykonywanego zawodu? jakie są przyczyny niepowodzeń zawodowych? etc. Należy podkreślić, że nie wszyscy autorzy tych teorii tak samo wyczerpująco odpowiadają na postawione pytania, nie ma też jednomyślności w prezentowanych przez nich stanowiskach.
Spośród wielu poglądów, na uwagę zasługuje teoria wyboru zawodu amerykańskiego psychologa, socjologa i badacza Johna Lewisa Hollanda. Wyjaśnia ona, jak indywidualne cechy osobowościowe jednostki są powiązane z określonymi dziedzinami zawodowymi i wpływają na efektywność oraz satysfakcję z wykonywanej pracy. Autor uważa, że wybór zawodu jest wyrazem dojrzałości osobowości, która to kształtuje się pod wpływem uwarunkowań społecznych, zwłaszcza rodziny. Osobowość zawodowa według Hollanda odnosi się do unikalnego zestawu cech, preferencji i wartości, które wpływają na wybór zawodu, satysfakcję i rozwój jednostki. Każdy człowiek posiada pewien typ osobowości, który skłania go do podejmowania określonych wyborów zawodowych. Mając na uwadze cechy charakteru, preferencje, ulubione czynności, umiejętności, zainteresowania i wartości a także środowisko pracy Holland wyróżnia sześć typów osobowości (realistyczny, badawczy, artystyczny, społeczny, przedsiębiorczy i konwencjonalny). Każdemu typowi osobowości odpowiada określony typ orientacji i predyspozycji oraz określone środowisko zawodowe. Dlatego każdy typ osobowości szuka dla siebie odpowiedniego środowiska pracy. Na tej podstawie jednostka wybiera konkretną profesję. Satysfakcja z wykonywania konkretnej pracy zależy właśnie od stopnia zbieżności typu osobowości i środowiska pracy.
Czy wiesz jaką osobowość zawodową TY posiadasz?
Jeśli masz wątpliwości z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie nie przejmuj się. Odpowiedź znajdziesz w artykule pt.: „Jak sprawdzić osobowość zawodową?” opublikowanym na stronie portalu praca.pl, który pomoże Ci określić swoją osobowość zawodową. Znajdziesz w niej też odpowiedź na pozostałe pytania związane z wyborem zawodu. Poznając zaś swoją osobowość zawodową, dowiesz się także jakie są Twoje predyspozycje, zdolności oraz zainteresowania.
Za zgodą portalu praca.pl oraz autorów tego artykułu zamieszczamy link do tej publikacji:
https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/jak-sprawdzic-osobowosc-zawodowa_pr-2838.html
Serdecznie zachęcam do zapoznania się z treścią tego artykułu i życzę miłej lektury.
P.S.
Czyste typy osobowości (np.: społeczny, konwencjonalny etc.) zdaniem Hollanda, występują rzadko. Na ogół dominuje jeden lub dwa typy osobowości, np.: typ intelektualno-realistyczny, konwencjonalno-społeczny i inne. Stąd taka różnorodność w preferencjach zawodów przez poszczególnych ludzi, ale także i możliwość dokonywania zmian zawodu.
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i chcesz poznać swój typ osobowości nie zwlekaj, przyjdź do Biura Karier. Możesz tu w ramach indywidualnego poradnictwa zawodowego określić swoją osobowość, predyspozycje i zainteresowania zawodowe wykonując bezpłatnie testy m.in. test osobowości (np.: Test J.L. Hollanda). Znajdziesz tu też odpowiedź na wiele pytań związanych z Twoim rozwojem zawodowym. Serdecznie Cię zapraszam.
Do zobaczenia!