Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (ECHE) określa ogólne ramy jakości działań, jakie instytucja szkolnictwa wyższego może przeprowadzić w ramach programu Erasmus +.
Posiadanie karty ECHE jest warunkiem, jaki muszą spełnić wszystkie instytucje szkolnictwa wyższego z państw biorących udział w programie, które pragną uczestniczyć w realizowanych w ramach programu projektach z zakresu mobilności edukacyjnej osób lub polegających na współpracy na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk.
W przypadku instytucji szkolnictwa wyższego mających siedzibę w krajach partnerskich karta ECHE nie jest wymagana, a ramy jakości oparte są na porozumieniach między instytucjami.
Warszawska Uczelnia Medyczna przystąpi do konkursu uzyskania Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (ECHE) .Wniosek do Komisji Europejskiej o nadanie Karty Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego (Erasmus Charter for Higher Education, ECHE) na lata 2021–2027.
Karta przyznawana jest na cały okres trwania programu Erasmus+ do 2027 r. Jej ważność może zostać przedłużona o maksymalnie trzy lata (czyli np. do 2030 r.) w przypadku projektów, których realizacja rozpocznie się w ostatnim roku programu.
Założenia karty ECHE
Zaktualizowaliśmy zasady karty, aby dostosować je do priorytetów nowej edycji programu Erasmus+ na lata 2021–2027, którymi są cyfryzacja, włączenie i zrównoważony rozwój.
Do najważniejszych nowych zasad zawartych w karcie ECHE należą: zobowiązanie do zwiększenia odsetka osób z grup niedostatecznie reprezentowanych w projektach mobilności poprzez strategie integracyjne, stosowanie zielonych praktyk przy organizowaniu projektów w ramach Erasmusa+, cyfryzacja za pośrednictwem inicjatywy dotyczącej europejskiej legitymacji studenckiej i aplikacji mobilnej Erasmus+ oraz zobowiązanie do zwiększenia zaangażowania obywatelskiego uczestników projektów mobilności.
Oprócz tego instytucje szkolnictwa wyższego powinny przestrzegać wymogów zalecenia Rady w sprawie pełnego, automatycznego i jak najsprawniejszego wzajemnego uznawania okresów nauki za granicą, bez konieczności zdawania przez uczestnika dodatkowych egzaminów lub uczestniczenia w dodatkowych zajęciach.
Nowe zasady zostały opracowane w porozumieniu z grupą roboczą ds. karty ECHE, w skład której wchodzą przedstawiciele agencji narodowych programu Erasmus+ i organizacji studenckich oraz eksperci ds. edukacji.
Materiały dotyczące karty EHCE