Jako jedna z nielicznych uczelni w Polsce WUMed oddała do dyspozycji studentów innowacyjne oprogramowanie wykorzystujące technologię VR do nauki anatomii oraz procedur ratownictwa medycznego - BLS, ALS - u dorosłych i dzieci.
Kształcimy profesjonalistów. Stawiamy na zdobycie umiejętności praktycznych już podczas studiów. Każdego roku modernizujemy pracownie do praktycznej nauki zawodów medycznych. Nowością jest innowacyjne oprogramowanie do nauki anatomii i czynności ratowniczych oparte na technologii VR, wykorzystywane w wiodących uczelniach na świecie. - informuje Rektor WUMed, prof. Waldemar Dębski.
Przy pomocy symulacji komputerowej oraz wirtualnej rzeczywistości przyszli medycy uczą się schematów postępowania według zaawansowanych scenariuszy medycznych. Umożliwia to ćwiczenie umiejętności, procedur związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, czynności medycznych podczas zdarzeń masowych oraz procedur ratowniczych w metodyce przedszpitalnej i szpitalnej. Jak informuje producent oprogramowania - połączenie dydaktyki, grafiki 3D i najnowocześniejszych metod animacji stworzyło nieograniczone możliwości realizacji scenariuszy w różnych środowiskach symulacyjnych z wirtualnymi pacjentami. To realizm i nieograniczona powtarzalność, która pozwala na zwiększenie efektywności nauki.
VR umożliwia praktyczne zastosowanie wiedzy w monitorowanych, niemal rzeczywistych warunkach, co wpływa na lepsze zrozumienie i zapamiętywanie postepowania medycznego.
Wykładowcy i studenci wykorzystują technologię VR w kolejnych etapach edukacji zgodnie z programem nauczania. Dzięki specjalnym okularom VR i oprogramowaniu, studenci mają możliwość „od środka” poznać ludzką anatomię, co w warunkach realnych byłoby niemożliwe. Zajęcia z wykorzystaniem VR przygotowują przyszłych medyków do zmierzenia się w przyszłości z przypadkami klinicznymi.
Niezwykle istotną funkcją wykorzystania VR jest nauka procedur ratownictwa medycznego. Symulacje potencjalnych scenariuszy wymagających zastosowania tych metod są ważnym, pomocnym wprowadzeniem studentów w tę dziedzinę nauk medycznych.
Pracownie symulacji z zakresu BLS (Basic Life Support – Podstawowe zabiegi resuscytacyjne), ALS (Advanced Life Support – zaawansowane zabiegi resuscytacyjne). Stanowią integralna część Centrum Symulacji Medycznej WUMed.