Zarządzanie sieciami komputerowymi i bezpieczeństwem informacji w urzędach, przedsiębiorstwach i ochronie zdrowia
Studia realizowane są we współpracy z On-Line Education ( akademicki program edukacyjny „Akademia Suse Linux ATP” SUSE Polska) oraz z Linux Professional Institut.
W ramach studiów podyplomowych "Zarządzanie sieciami komputerowymi i bezpieczeństwem informacji w urzędach, przedsiębiorstwach i ochronie zdrowia" studenci uczestniczą w trzech autoryzowanych kursach SLES oraz przystępują do egzamin na CLA (Certified Linux Administrator). Tytuł ten jest honorowany na całym świecie, a specjaliści z tym tytułem są poszukiwani przez pracodawców.
Odbiorcy studiów
Studia podyplomowe skierowane są do osób mających zarządzać sieciami komputerowymi oraz serwerowymi systemami sieciowymi w szkołach, urzędach, czy też małych i średnich przedsiębiorstwach. Szczególną uwagę zwrócono na względy bezpieczeństwa w sieci oraz konfigurację usług sieciowych w linuksowych systemach sieciowych.
Studia te polecamy też nauczycielom szkół zawodowych prowadzącym zajęcia w kwalifikacjach E12 i E13 technika informatyka oraz technika teleinformatyka.
Cele studiów
Zasadniczym celem studiów jest nabycie wiedzy, umiejętności i kompetencji z: projektowania i wdrażania efektywnych sieci komputerowych, administrowania sieciowymi systemami operacyjnymi Linux, zarządzania usługami sieciowymi, zarządzania stacjami roboczymi (MS Windows i Linux) oraz wielodostępnymi urządzeniami peryferyjnymi w sieci komputerowej, bezpieczeństwa i dostępności danych w lokalnej sieci komputerowej z dostępem do Internetu oraz usług chmurowych, norm i zagadnień prawnych ICT.
Ponadto celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do:
- pracy na stanowiskach: administrator sieci komputerowych, specjalista serwerów systemów linuksowych, serwisant usług i urządzeń sieci komputerowych, administrator szkolnych sieci i pracowni komputerowych,
- prowadzenia zajęć w szkole i na kursach kwalifikacyjnych na przedmiotach i modułach obejmujących kwalifikacje E.12 i E.13 według obowiązującej podstawy programowej.
- przygotowanie do egzaminu CLA-PL, w skład którego wchodzi egzamin praktyczny CLA-PL oraz egzamin teoretyczny 50-720 CLA11.
Zakładane zasadnicze efekty kształcenia
W zakresie wiedzy:
- znajomość projektowania i zarządzania lokalnymi sieciami komputerowymi z dostępem do Internetu i usług chmurowych,
- znajomość sieciowych rozwiązań informatycznych odpowiedzialnych za gromadzenie i przesyłanie danych i zagadnień ich niezawodności, wydajności oraz bezpieczeństwa.
- zaawansowana znajomość działania linuksowego systemu operacyjnego i jego usług sieciowych.
- znajomość technologii komunikacji na odległość, cech i elementów technologii internetowych oraz działania urządzeń mobilnych.
- pogłębiona wiedza w zakresie urządzeń wchodzących w skład sieci teleinformatycznych, w tym sieci bezprzewodowych, oraz konfigurowania tych urządzeń w sieciach lokalnych.
- znajomość podstaw współczesnej kryptografii i technik bezpieczeństwa komputerowego, metod zabezpieczania danych przed nieuprawnionym dostępem.
- znajomość metod i zasad diagnostyki, kontroli, serwisowania urządzeń i oprogramowania w lokalnych sieciach komputerowych opartych o serwery linuksowe.
- znajomość zasad prawnej ochrony własności przemysłowej i patentowej, zasad szczególnej ochrony dóbr informatycznych (programy komputerowe, Internet, bazy danych), zasad poszanowania praw autorskich w realizacja prac twórczych, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii pracy w sieci komputerowej.
W zakresie umiejętności:
- posługiwanie się technikami informacyjno-komunikacyjnymi właściwymi do realizacji zadań administratora sieci komputerowej danej organizacji.
- projektowanie - zgodnie z zadaną specyfikacją, uwzględniającą aspekty pozatechniczne - lokalnej sieci komputerowej dla organizacji, z podłączeniem do Internetu i zewnętrznych usług chmurowych,
- dobieranie, zaprojektowanie i wdrożenie wewnętrznych usług sieciowych serwerów linuksowych.
- posługiwanie się poleceniami serwerowego systemu operacyjnego Linux,
- instalowanie, konfiguracja, optymalizacja i aktualizacja serwerowego systemu operacyjnego Linux i jego usług sieciowych oraz oprogramowania użytkowego.
- zarządzanie użytkownikami, grupami, tworzenie i wdrażanie polityki bezpieczeństwa w sieciowym systemie operacyjnym Linux, zabezpieczeń sieci komputerowej lub systemu informacyjnego przed niepowołanym dostępem, zamierzonymi lub niezamierzonymi, niezgodnymi z instrukcją działaniami użytkowników i awariami.
Certyfikaty
Absolwent studiów uzyskuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych oraz trzy międzynarodowe certyfikaty:
- 3115 SLE11 Fundamentals
- 3116 SLE11 Administration
- 3117 SLES11 Advanced Administration,
a po zdaniu egzaminów: CLA-PL oraz CLA (Certified Linux Administrator).
Wykładowcy
Wykładowcy to praktycy, specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, eksperci w zakresie planowania, organizacji i wdrażanie systemów i usług sieci komputerowych, w szczególności systemów linuksowych oraz bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz kadra naukowo-dydaktyczna uczelni specjalizująca się w problematyce sieci komputerowych oraz bezpieczeństwa teleinformatycznego.
Ramowy plan studiów
Studia są prowadzone w sposób hybrydowy: wykład stacjonarny, laboratorium, KNO (e-learning). Wykłady z pokazami praktycznymi i dyskusją przypadków, laboratorium; praktyczne zadania wykonywane w zespołach; KNO: quizy i symulacje, ćwiczenia na maszynach wirtualnych on-line, wideokonferencje (webinaria). Do dyspozycji jest platforma e-learningowa, laboratorium z zestawem maszyn wirtualnych, wirtualne laboratorium z platformą e-learningu asynchronicznego i synchronicznego.
Studenci wykonują projekt – praktyczną pracę końcową.
Treści realizowane w trakcie studiów:
I. Projektowanie i wdrożenie efektywnych sieci komputerowych.
- Projektowanie sieci komputerowych LAN - technologie sieci, architektura, standardy, protokoły.
- Ergonomia i BHP, energooszczędność, certyfikacja CE.
- Zasady planowania, wykonywania i wdrożenia przedsięwzięć sieci komputerowych.
- Dobór, konfigurowanie urządzeń sieciowych. Projekt praktyczny.
II. Administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi Linux.
- Usługi serwerów linuksowych: kursy autoryzowane SUSE 3115 (SUSE Linux Enterprise 11 Fundamentals) – Podstawy systemów linuksowych, w oparciu o rozwiązania SLE 11 SP 2,
- 3116 (SUSE Linux Enterprise 11 Administration) – Administracja systemami linuksowymi, w oparciu o rozwiązania SLE 11 SP2,
- 3117 (SUSE Linux Enterprise Server 11 Administration) – Administracja usługami serwerów linuksowych, w oparciu o SLES 11 SP 2.
- Konfigurowanie i optymalizacja dla różnych zastosowań.
III. Zaawansowane zarządzanie usługami sieciowymi
- Przygotowanie komputerów (stacje robocze Linux, Windows, MacOS) do pracy w sieci z serwerem linuksowym.
- Przygotowanie urządzeń peryferyjnych (drukarki, skanery) do pracy w sieci z serwerem linuksowym.
IV. Stacje robocze i wielodostępne urządzenia peryferyjne w sieci komputerowej.
V.Bezpieczeństwo i dostępność danych w lokalnej sieci komputerowej z dostępem do Internetu i usług chmurowych.
- Analiza zagrożeń dla danych oraz dla użytkowników.
- Sposoby ochrony danych. Zapewnienie dostępności danych dla uprawnionych podmiotów. Polityka bezpieczeństwa organizacji.
- Ochrona prywatności w sieci (stalking, trolling itp.)
VI. Zagadnienia prawne.
- Prawo a korzystanie z zasobów sieci komputerowej (lokalnej, ekstranetu, Internetu).
- Przepisy prawne dotyczące usług świadczonych drogą elektroniczną.
- Prawo autorskie, a prawo dozwolonego użytku edukacyjnego : Copyright, Common Creative, domena publiczna, różne typy licencji
- Ochrona danych osobowych – obowiązki i sposoby realizacji.
- Świadomy użytkownik usług Internetu - prawa osobiste w sieci.
VII. Praca końcowa
Czas trwania i forma
Studia trwają dwa semestry i prowadzone są w formie niestacjonarnej. Jednodniowe zjazdy odbywają się średnio co dwa tygodnie w soboty. Studia obejmują: wykład stacjonarny: 48 godzin, laboratorium: 144& godzin, KNO (e-learning): 108 godzin.
W ramach studiów studenci podchodzą do egzaminu międzynarodowego CLA (Certified Linux Administrator) oraz CLA-PL. Dodatkowo studenci mają możliwość zdawania egzaminów LPIC-1 oraz CLP (Certified Linux Professional)
Zasady naboru
O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń.
Wymagane dokumenty
- dyplom lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych,
- wypełnienie karty rejestracyjnej
- dwie fotografie (format jak do dowodu osobistego),
- kopia dowodu osobistego
Opłaty za studia
- Wpisowe - 100 PLN
- Czesne - Za całe studia: 4.400 PLN
- przy opłacie jednorazowej - zniżka 5%,
- w dwóch równych ratach po 2.200 PLN.
Opłatę za studia można uregulować w Uczelni lub na konto:
Prywatna Wyższa Szkoła Nauk Społecznych Komputerowych i Medycznych
Bank Gospodarstwa Krajowego III o/ Warszawa
nr: 37 1130 1062 8000 0000 0000 6785
Absolwenci PWSBiA, zgodnie z Kartą Praw i Przywilejów Absolwenta korzystają ze zniżki w opłacie czesnego w wysokości 15%.
Informacje, zgłoszenia, kontakt
Biuro Rekrutacji
Budynek "A", pok. A-105 (I piętro)
Formularz zgłoszenia kandydata na studia podyplomowe