Będziesz posiadał/ła kompetencje do badania funkcjonalnego pacjenta, do diagnozowania i prognozowania funkcjonalnego, programowania postępowania terapeutycznego oraz prowadzenia odpowiedniej terapii. Fizjoterapeuci wspomagają proces leczenia osób z dysfunkcjami układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego.
Działalność fizjoterapeuty jest wielopłaszczyznowa. Obejmuje: fizjoterapię neurologiczną, ortopedyczną, korekcję wad postawy, specyficzną analizę i terapię dolegliwości bólowych narządu ruchu oraz oddziaływanie balneoterapeutyczne. Nowoczesne oddziaływanie fizjoterapeutyczne oparte jest na dokładnym badaniu specjalistycznym z diagnostyką funkcjonalną przed przystąpieniem do procedury terapeutycznej, a następnie monitorowaniu przebiegu usprawniania i jego ciągłym dostosowywaniu do aktualnego stanu i możliwości pacjenta.
Fizjoterapeuta może pracować w placówkach medycznych, sportowych, strefach odnowy biologicznej i w wielu innych miejscach, gdzie może pełnić różne funkcje.
Fizjoterapeuta może prowadzić własną działalność fizjoterapeutyczną.
„Będziesz widział/ła uśmiech ludzi, którym Twoja pomoc była niezbędna i skuteczna.”
Nauczysz się rozpoznawania dysfunkcji, planowania, przeprowadzania oraz kontrolowania efektywności procesu rehabilitacji medycznej. Poza przedmiotami ściśle związanymi z fizjoterapią poznam zasady komunikacji niezbędne do prawidłowego kontaktu z pacjentami, techniki emisji głosu, muzykoterapię i wiele innych.
Zgodnie z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty (z dnia 25.09.2015 roku), od 2017 roku rozpoczynamy kształcenie na jednolitych studiach 5-letnich magisterskich - stacjonarnych i niestacjonarnych.
Absolwent kierunku Fizjoterapia, zgodnie z Ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz.U. 2015 poz. 1994) - regulującą prawnie samodzielność wykonywania zawodu i pracę w placówkach medycznych, zdobywa pełne uprawnienia do wykonywania samodzielnego zawodu medycznego fizjoterapeuty.
Absolwent jest przygotowany do pełnienia funkcji kierowniczych w dziedzinie rehabilitacji, a pogłębione studia przedmiotów medycznych umożliwiają podejmowanie merytorycznej współpracy z lekarzami różnych specjalności w lecznictwie. Jest przygotowany do pracy w jednostkach badawczych, administracji państwowej i samorządowej oraz szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej.
Absolwent może kontynuować edukację na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich), studiach podyplomowych i kursach doszkalających.