Szanowne Studentki, Szanowni Studenci,
Każdy z nas wie, że wolontariat to szlachetne zajęcie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że może być też korzystne z perspektywy rozpoczynania kariery zawodowej. Serwis HelloFinance z myślą o studentach przygotował przewodnik po aktywności wolontariackiej na studiach, którego fragmenty zamieszczamy poniżej za zgodą autorów.
Wolontariat jako wpis w CV
Wolontariat może być ważnym punktem w życiorysie, szczególnie jeśli pokrywa się tematycznie ze stanowiskiem, o które się ubiegamy. Pracodawcy patrzą na wolontariat jako na wyraz zaangażowania w sprawy społeczne i dobroczynne oraz przejaw empatii i gotowości do poświęcenia czasu dla innych.
Wolontariat to dobrowolny obowiązek, co oznacza, że dana osoba podejmuje się wykonywania prac bez wynagrodzenia finansowego. Pokazuje więc sumienność i zorganizowanie kandydata. Te cechy z kolei pozwalają efektywnie działać i zarządzać swoim czasem, co zawsze jest mile widziane przez pracodawcę.
Kandydat, który potrafi zarządzać swoim czasem i godzić naukę, wolontariat oraz ewentualną pracę, jest postrzegany jako osoba, która nie boi się wyzwań i potrafi efektywnie planować i priorytetyzować swoje zadania zawodowe.
Ponadto pracodawcy cenią wzmiankę o wolontariacie w życiorysie kandydata. Zwłaszcza u młodych osób takich jak studenci, którzy jeszcze nie mieli okazji uzyskać doświadczenia zawodowego. Podejmowanie nieodpłatnych działań dla dobra innych uprawdopodabnia, że kandydat jest osobą energiczną, nie boi się wyzwań i co najważniejsze, że naprawdę mu na czymś zależy. To rzadkie cechy, na które każdy pracodawca zwróci uwagę.
Dokumentacja wolontariatu
Udokumentowanie wolontariatu to ważna część tej aktywności. Nie ma jednak jednej uniwersalnej metody dokumentacji. Niektórzy pracodawcy wymagają jedynie wzmianki w CV, podczas gdy inni oczekują zdjęć czy szczegółowych informacji. Aby być w pełni przygotowanym na rozmowę o pracę, warto udokumentować swój wolontariat w odpowiedni sposób.
Jednym z nich jest otrzymanie zaświadczenia, potwierdzającego nasze zaangażowanie. Taki dokument powinien zostać wydrukowany na papierze organizacji i zawierać podpis odpowiedniej osoby. Referencje są jednak jeszcze bardziej wartościowe, ponieważ pozwalają potencjalnemu pracodawcy zobaczyć, jak dobrze wykonywaliśmy nasze zadania w ramach wolontariatu. Możemy poprosić koordynatora o pisemną opinię na nasz temat.
Jak znaleźć wolontariat?
Jeśli już zdecydujecie się na podjęcie się aktywności jako wolontariusz, trzeba zacząć poszukiwania. Najprościej będą miały osoby, które upatrzyły już sobie konkretną organizację. Wystarczy napisać do niej wprost i zapytać, czy może szukają właśnie pary rąk do pomocy. Jeżeli nie, może wiedzą, że inna zaprzyjaźniona fundacja akurat szuka wsparcia.
czywiście wolontariat można znaleźć również przez internet. Poniżej znajdziecie portale, na których pojawiają się ogłoszenia:
Kolejnym sposobem są poszukiwania na lokalnych grupach dotyczących wolontariatu na Facebooku:
To warto zapamiętać: