Negocjowanie wynagrodzenia jest ważnym elementem w życiu zawodowym każdego pracownika, w tym także absolwenta uczelni medycznej. Oto kilka porad, jak przygotować się do negocjacji, by osiągnąć satysfakcjonującą pensję.
Wiele osób niechętnie rozmawia o pieniądzach, gdyż bywa to niezręczne. Warto jednak już na wstępie określić swoje oczekiwania finansowe, by po przyjęciu posady nie żałować wyboru. Długie lata edukacji powinny zostać odpowiednio docenione przez pracodawcę – tym bardziej, jeśli praca, o którą się staramy, nie jest naszą pierwszą i posiadamy już cenne doświadczenie.
Od czego zacząć negocjowanie wynagrodzenia?
Na wstępie warto zgromadzić informacje na temat firm, do których składa się podanie o pracę, aby poznać ich warunki zatrudnienia. Dobrze jest też dowiedzieć się, ile faktycznie można zarabiać na danym stanowisku. Być może w innych ogłoszeniach z branży znajdują się konkretne widełki finansowe, przeznaczone dla osób o podobnym wykształceniu i kwalifikacjach. Warto mieć je na uwadze, określając swoje wymagania.
Kiedy należy ustalić poziom wynagrodzenia?
Jeśli pracodawca na wstępie nie zaoferuje konkretnej pensji, warto poczekać. Najpierw lepiej usłyszeć jego propozycję, a później rozpocząć ewentualne negocjacje. Warto podeprzeć się wtedy konkretnymi danymi rynkowymi – pokazanie, że wiemy, na jakie wynagrodzenie zasługuje praca na określonym stanowisku, zadziała na naszą korzyść. Pamiętajmy także, by przy okazji poruszyć temat wszelkich dodatków czy premii.
Jak negocjować wynagrodzenie na aktualnym stanowisku?
Trudne rozmowy o pieniądzach nie kończą się na etapie podpisania umowy o pracę. Warto regularnie wracać do tematu wynagrodzenia, prosząc o podwyżkę. Podczas rozmowy z przełożonym należy zachować pewność siebie i asertywność. Najpierw dobrze jest się przygotować. Cennych informacji może dostarczyć nam dyskusja z kolegami z pracy lub osobami pracującymi na takich samych stanowiskach w innych placówkach. Warto też uwzględnić aktualną sytuację społeczno-ekonomiczną, np. poziom inflacji, by negocjacje miały solidną podstawę.
Bądźmy jednak gotowi na kompromis. Nawet jeśli usłyszymy negatywną odpowiedź, nie należy się poddawać. Warto dopytać, co musi się wydarzyć, by znalazł się budżet na podwyżkę. Przyda się cierpliwość, a w przypadku przedłużającego się niezadowolenia – otwartość na zmianę miejsca pracy.
Artykuł powstał na bazie materiału partnera, serwisu CVeasy.pl. Więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://cveasy.pl/blog/negocjowanie-wynagrodzenia.