Dość często spotykam się z pytaniami: "czy warto wysyłać podanie o pracę do pracodawcy skoro piszemy CV i list motywacyjny?", lub też "czy podanie o pracę w dzisiejszych czasach nie jest już przeżytkiem i dokumentem przeszłości?". Mając na uwadze powyższe zapytania postaram się przybliżyć istotę i znaczenie podania o pracę a także wyjaśnić, kiedy warto napisać ten dokument.
Podanie o przyjęcie do pracy jest pismem, które kierujemy do pracodawcy z prośbą o zatrudnienie, gdy ten nie prowadzi rekrutacji. Zamieszczamy w nim informację o tym, że chcielibyśmy podjąć pracę w danej firmie, na konkretnym stanowisku pracy.
Podania o przyjęcie do pracy nie należy mylić ani tym bardziej utożsamiać z życiorysem (CV), czy z listem motywacyjnym. CV i list motywacyjny to najprościej ujmując nasze odpowiedzi na konkretną ofertę pracy zamieszczoną przez pracodawcę, na ogół w ramach procesu rekrutacji (więcej o tym pisałem we wcześniejszych artykułach poświeconych temu zagadnieniu */). Podanie o pracę pisze się natomiast w sytuacji, gdy firma, w której chce się pracować, aktualnie nie prowadzi rekrutacji. Osoba przekładająca podanie o pracę przekazuje w nim informację o tym, że jest zainteresowana pracą i chce ją podjąć jak tylko nadarzy się taka możliwość. Podanie o pracę jest dokumentem składanym przez osoby, które szukają nowego zajęcia zawodowego (konkretnego stanowiska pracy). Stanowić ono może także „swoisty dodatek” do CV i listu motywacyjnego.
Dobrze napisane podanie o pracę nie tylko pozytywnie prezentuje kandydata jako potencjalnego pracownika, ale także ukazuje go jako osobę kreatywną, aktywną i zmotywowaną do podjęcia zatrudnienia. A to się przecież liczy na rynku pracy! W ten też sposób aplikujący zachęca pracodawcę do zapoznania się z dołączonym CV i listem motywacyjnym. Podanie o pracę pokazuje również, że jego autor nie szuka jakiejkolwiek pracy, ale zależy mu na zatrudnieniu właśnie w tej konkretnej firmie i stanowisku pracy. Świadczy o przemyślanym doborze firmy do posiadanego wykształcenia, umiejętności i zdolności, a ponadto dobrze rokuje przyszłą współpracę. Dlatego warto napisać podanie o pracę na potrzeby konkretnego stanowiska i wysłać je pracodawcy, sygnalizując determinację do podjęcia zatrudnienia w danym miejscu pracy.
Reasumując, podanie o pracę jest doskonałym narzędziem na udowodnienie, że aplikantowi zależy na zajęciu danego stanowiska. Dokument ten składamy zazwyczaj u pracodawcy, który nie prowadzi rekrutacji. W ten sposób dajemy sygnał, że jesteśmy zainteresowani podjęciem pracy oraz że posiadamy odpowiednie kwalifikacje oraz wiedzę na temat działalności firmy (co jest mile widziane przez każdego pracodawcę).
Wskazane jest zatem posiadać przygotowane wcześniej podanie o pracę i mieć je stale „pod ręką”. Nawet jeśli okaże się, że w danym momencie firma nie planuje zatrudniać konkretnego pracownika, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że taka prośba, wcześniej wysłana, zostanie zapamiętana a gdy rozpocznie się rekrutacja, to właśnie do takiego kandydata odezwie się pracodawca lub pracownik odpowiedzialny za ten proces. Wiele firm prowadzi bazę danych osób zgłaszających się z takimi podaniami. Daje to aplikantowi uprzywilejowaną pozycję wśród innych kandydatów ubiegających się o dane stanowisko pracy już na początku uruchomianego procesu rekrutacji.
A teraz po tym krótkim komentarzu poświeconym podaniu o pracę, serdecznie zachęcam do zapoznania się z treścią artykułu pt.: "Podanie o pracę do szpitala jako pielęgniarka" opracowanego przez ekspertów Praca.pl. Za zgodą autorów tego serwisu zamieszczamy link do tego artykułu: https://www.praca.pl/poradniki/zmiana-pracy/podanie-o-prace-do-szpitala-jako-pielegniarka_pr-7500.html.
Artykuł ten jest skierowany przede wszystkim do studentów i absolwentów kierunku studiów: pielęgniarstwo i położnictwo. Osób, które często stawiają dopiero pierwsze kroki w życiu zawodowym i jeszcze nie mają doświadczenia w pisaniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, do których zaliczamy obok CV i listu motywacyjnego także podanie o pracę.
W niniejszej rozprawce znajdziecie Szanowne Studentki i Studenci oraz Absolwentki i Absolwenci wzór podania o pracę pielęgniarki, a także wskazówki jak to czynić skutecznie.
Jeszcze raz zachęcam do jego przeczytania i życzę miłej lektury!
Zobacz wcześniejsze artykuły zamieszczone w niniejszej zakładce Aktualności Biura Karier poświęcone problematyce opracowywania życiorysu oraz listu motywacyjnego.
Przeczytaj również: