II Konferencja Medyczna WUMed
29 maja 2021
Trwająca już ponad rok pandemia dobitnie udowadnia, jak niezbędne jest kształcenie kolejnych, nowych kadr medycznych. Warszawska Uczelnia Medyczna to wyzwanie podjęła i konsekwentnie realizuje. Światowa Organizacja Zdrowia, w związku z 200 - etną rocznicą urodzin twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa, Florence Nightingale, ogłosiła rok 2020 Rokiem Pielęgniarek. My ten czas przedłużamy uznając problematykę tej wyjątkowej grupy zawodowej za niezwykle ważną i wciąż aktualną. Ubiegłoroczna, I konferencja naukowa poświęcona pielęgniarkom i położnym (ARCHIWUM) cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i postawiła przed nami kolejne pytania, na które chcielibyśmy odpowiedzieć. Dlatego też, 29 maja o godz. 9.00 rozpoczniemy II Konferencję Warszawskiej Uczelni Medycznej im. Tadeusza Koźluka nt.: MISJA I PROFESJONALIZACJA W ZAWODZIE PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ.
W związku z obowiązującymi obostrzeniami oraz mając na celu dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców, wydarzenie przeprowadzone będzie on-line. Jego przebieg będzie można śledzić podczas internetowej transmisji, m.in. na kanale YouTube i profilu Facebook uczelni.
W komitecie naukowym konferencji zasiądą czołowe przedstawicielki swoich specjalności: prof. dr hab. Irena Wrońska, dr hab. Mariola Głowacka, dr Dorota Kilańska - prof. UŁ, dr hab. Joanna Jasińska - prof. WUMed, dr n. o zdr. Beata Cholewka, dr Paweł Witt, dr Krystyna Seliga, dr Ewa Ćwik. Zaszczytem dla nas jest także potwierdzona obecność wybitnych w swoich dziedzinach, prelegentów, w tym m.in.: dr. teologii dogmatycznej, ojca Krzysztofa Wendlika, Przeora Klasztoru Paulinów w Warszawie, Prof. dr hab. Marioli Głowackiej, dr hab. Joanny Jasińskiej, dr Doroty Kilańskiej, dr n. o zdr. Pawła Witta, dr n. o zdr. Beaty Cholewki, mgr Anny Kaczmarskiej - pielęgniarki, laureatki Nagrody im. Florencji Nightingale, uczestniczki Wojskowych Misji Pokojowych, Przedstawicieli Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i innych znakomitych przedstawicieli polskiego systemu ochrony zdrowia.
Szczególnie ważna jest obecność w gronie prelegentów studentów naszej uczelni, kierunku Pielęgniarstwo, którzy spróbują odeprzeć społeczne stereotypy związane z pielęgniarstwem, wskazując mocne strony tego zawodu.
Wśród tematów poruszanych przez mówców znajdą się: Misja w pielęgniarstwiei położnictwie – różne perspektywy zawodu, Pielęgniarstwo - bardziej misjaczy profesja?, Historyczne uwarunkowania misji w pielęgniarstwie i położnictwie, Profesjonalizm misją zawodu pielęgniarki i położnej, Kompetencje kulturowe w pielęgniarstwie, Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki w dobie pandemii, Jak zrównoważyć pielęgniarstwo?, Zapotrzebowanie społeczne na nowe kompetencje pielęgniarek, Pielęgniarka i położna nauczycielką akademicka w czasie pandemii zakażeń SARS-CoV-2, Co przyniósł dla pielęgniarstwa i położnictwa rok 2020 i 2021?
Szczegółowy program konferencji znajdziecie Państwo w zakładce Agenda.
Patronat nad naszym wydarzeniem objęły: Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych, wydawnictwo medyczne PZWL, Laboratorium Symulacji Medycznychw Suwałkach, COMARCH Healthcare, Fantomy Medyczne i Szkoleniowe, Unia Polskich Przedsiębiorców, Radio Medica.
Zapraszam do udziału w konferencji i życzę owocnych obrad.