Zaburzenia snu są powszechne w dzisiejszych czasach. Boryka się z nimi większość ludzi w pewnym okresie swojego życia. Gdy mówimy o zakłóceniu snu, zawsze jako pierwsze przychodzi do głowy niewystarczająca jego ilość albo bezsenność. Bardzo rzadko z kolei możemy usłyszeć o hipersomnii, czyli o nadmiernym spaniu.
Czym jest?
Hipersomnia to stan nadmiernej senności, który może powodować pogorszenie funkcjonowania i niekorzystnie wpływać na wydajność. Nadsenność jest definiowana jako niezdolność do pozostania w stanie czuwania i czujności podczas poważnych epizodów czuwania, co skutkuje okresami niepohamowanej potrzeby snu lub niezamierzonym popadnięciem w senność lub sen. Wpadki w sen bez zwiastujących objawów narastającej senności nazywane są napadami snu. Nadmierna senność w ciągu dnia (EDS) jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego naszych czasów i szacuje się, że jest przyczyną prawie jednej piątej wypadków samochodowych. Pacjenci z EDS mają obniżoną produktywność w miejscu pracy, niższą jakość życia i zwiększone ryzyko urazów związanych z pracą. Ankiety populacyjne przeprowadzone przez National Sleep Foundation wykazały, że około 30% respondentów cierpi z powodu EDS w stopniu wystarczającym, aby wpływać na jakość ich życia.
Brak specyficznych biomarkerów wraz z brakiem dobrze zaprojektowanych kontrolowanych badań z jednorodnymi kryteriami włączenia przyczynia się do słabych epidemiologicznych, klinicznych i patofizjologicznych charakterystyk hipersomnii. Często wiąże się ona z poważnymi zaburzeniami czynnościowymi w różnych domenach i pogorszeniem jakości życia, podobnie jak u pacjentów narkoleptycznych. Objawy mogą być ciężkie i długotrwałe, ale samoistną poprawę i remisję odnotowano nawet u 33% pacjentów. Nie ma lekarstwa na hipersomnie, a większość pacjentów wymaga długotrwałego leczenia objawowego. Niedawno Francuskie Towarzystwo Medycyny Snu i Badań Naukowych opracowało pierwsze wytyczne dotyczące oceny i leczenia hipersomnii, zawierające jedynie zalecenia klasy B i C ze względu na niewystarczający poziom dowodów. Leczenie farmakologiczne powszechnie przepisywane w przypadku hipersomnii to leki pobudzające zatwierdzone do leczenia narkolepsji przez Europejską Agencję Leków (EMA) lub amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Jednak wszystkie te leki są stosowane poza wskazaniami do zarządzania EDS w hipersomnii.
https://testosterone.pl/wiedza/hipersomnia-nadmierna-sennosc-czym-jest/