Rozmawiali z nami
Spektrum naszego oddziaływania jest bardzo szerokie

O zastosowaniu fizjoterapii w stomatologii i nie tylko - rozmowa z dr. Marcinem Rosińskim, specjalistą
fizjoterapii z wieloletnim doświadczeniem, autorem wielu publikacji  naukowych i instruktażowych,
wykładowcą akademickim w tym, w Warszawskiej Uczelni Medycznej.

 

Fizjoterapię głównie kojarzymy z rehabilitacją po urazach, wypadkach, chorobach etc. Nie wszyscy jesteśmy świadomi jak wielką rolę odgrywa fizjoterapia w stomatologii. Wciąż niewiele gabinetów stomatologicznych zatrudnia lub poleca fizjoterapeutę, choć to się zmienia. W jakich przypadkach stomatologicznych/ około stomatologicznych warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty?

Jak Pani zdążyła już zauważyć stopniowo zmienia się podejście stomatologów do współpracy na linii dentysta – fizjoterapeuta i z upływem lat widać trend jej zacieśniania. Dokładniej mówiąc wydaje mi się, że trafniej można by było określić to zagadnienie jako nie tyle poprawianie się jakości tej współpracy, a bardziej dostrzeżenie jej znaczenia. Fizjoterapeuci wraz z rozwijaniem swoich kompetencji zaczęli odważanie wkraczać na pomijanie do tej pory pola, takie jak terapia stawu skroniowo-żuchwowego, terapia obszaru twarzoczaszki, terapia bólów głowy itp., a stomatolodzy powoli zaczynają to dostrzegać, widząc w tym doskonałe uzupełnienie prowadzonego leczenia na poziomie dentystycznym, co wpływa na efektywność ich pracy. Fizjoterapeuci mogą pomóc w zmniejszeniu napięć w okolicy żuchwy, potylicy, skroni i obręczy barkowej, co bardzo często powiązane jest z dolegliwościami na poziomie dentystycznym.

Aparaty ortodontyczne stosowane są coraz częściej również u dorosłych pacjentów, nie tylko aby poprawić estetykę uzębienia ale również naszą ogólną kondycję. Fizjoterapeuta może, a nawet powinien być częścią tego procesu rehabilitacyjnego. Kiedy, na jakich etapach korekcji zębów powinniśmy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty i dlaczego?

Z mojego punktu widzenia każdy moment jest dobry, aby rozpocząć pracę z pacjentem w celu normalizacji napięcia mięśniowego w obrębie żuchwy, głowy czy szyi, a także w celu poprawy funkcji stawu skroniowo-żuchwowego czy powięzi. Jako fizjoterapeuci nie jesteśmy specjalistami od korekcji zębów, więc w tym przypadku podczas współpracy ze stomatologiem zdawałbym się raczej na jego opinię odnośnie czasu wejścia z terapią. Nie zawsze jednak może być to wskazane, aby ten rodzaj leczenia pokrywał się z leczeniem na poziomie stomatologicznym, zwłaszcza w fazie ostrego stanu zapalnego np. po usunięciu zębów czy leczeniu kanałowym, dlatego tak ważny jest kontakt na linii fizjoterapeuta – stomatolog. W przypadku aparatów, kiedy mamy do czynienia z oddziaływaniem bardziej rozłożonym w czasie i mniej radykalnym prawdopodobieństwo „przestymulowania” w wyniku nakładania się dwóch poziomów terapii pacjenta wydaje się mniejsze.

Zespół powięziowo mięśniowy twarzy(bóle twarzy) to dolegliwość bardzo dokuczliwa, w której zmniejszeniu lub zwalczeniu bierze udział cały zespół specjalistów – lekarz specjalizujący się, w leczeniu bólu(anestezjolog), stomatolog, oraz fizjoterapeuta. W czym, w takim przypadku fizjoterapeuta może nam pomóc?

W leczeniu dolegliwości na poziomie mięśniowo-powięziowym fizjoterapeuta odgrywa moim zdaniem decydującą rolę. Lekarz leczy pacjenta na poziomie strukturalnym, przykładowo rekonstruując zerwane więzadło krzyżowe, szyjąc ścięgno Achillesa czy zespalając złamaną kość. Zaburzenia mięśniowo-powięziowe z racji swojej specyfiki, czyli rozległości zaburzenia które może za pośrednictwem łańcuchów mięśniowo-powięziowych dotyczyć wielu odległych części ciała jednocześnie trudno jest leczyć na poziomie strukturalnym. W związku z tym ogromnego znaczenia nabiera leczenie na poziomie funkcjonalnym, czyli praca na zakresie ruchu, napięciu mięśniowym itd. Jest to właśnie domena fizjoterapeuty. W przypadku głowy, tak jak i przy innych regionach ciała można stosować techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego, techniki tkanek miękkich, pracę na bruzdach mięśniowo-powięziowych i wiele innych. W rejonie głowy przy bólach twarzy należy pracować zwłaszcza na bocznej okolicy skroniowo-żwaczowej, czepcu ścięgnistym głowy oraz mięśniach podpotylicznych.

Czy Pana zdaniem, specjalizacja fizjoterapii stomatologicznej będzie się rozwijać, stawać coraz bardziej popularna jako metoda wspomagania leczenia stomatologicznego/ ortodontycznego ?

Specjalizacja z fizjoterapii stomatologicznej na pewno będzie się rozwijać, jestem o tym przekonany patrząc jak rozwija się oddolnie, na poziomie lokalnym współpraca między gabinetami stomatologicznymi i praktykami fizjoterapeutycznymi. Często w praktyce ma to miejsce podczas przypadkowych kontaktów na linii fizjoterapeuta – stomatolog i dopiero wzajemna wymiana poglądów sprawia, że obie strony dla dobra leczonego pacjenta podejmują współpracę. Te oddolne trendy przełożą się w przyszłości na wyższy poziom strukturalny, którym jest już uporządkowanie wiedzy w specjalizację stomatologiczną. Niezbędna jest do tego współpraca stowarzyszeń reprezentujących środowiska fizjoterapeutów i stomatologów.

Zbliża się okres rekrutacyjny. Czym zachęciłby Pan nowe pokolenia do podjęcia studiów na kierunku Fizjoterapia?

Zawód fizjoterapeuty w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija, co wynika z ogromnych potrzeb społecznych w zakresie leczenia bólu mięśniowo-szkieletowego związanego z narządem ruchu. Spektrum naszego oddziaływania jest bardzo szerokie, od placówek ściśle medycznych takich jak szpitale, kliniki, przychodnie, czy indywidualne praktyki fizjoterapeutyczne, gdzie spotykamy się z konkretnymi przypadkami klinicznymi, po miejsca związane z aktywnością fizyczną na różnych poziomach – mam tu na myśli zarówno zawodowe kluby sportowe, jak i sport amatorski, rekreacyjny, gdzie powrót do sprawności, jej utrzymanie czy profilaktyka są realizowane w gabinetach odnowy biologicznej czy siłowniach. Uważam, że studia na kierunku fizjoterapia otwierają przed młodym człowiekiem szereg możliwości i  pozwalają realizować się na wiele sposobów, a tylko od nas zależy w czym jako fizjoterapeuci będziemy się specjalizować. Na uwagę zasługuje również fakt, iż pracujemy bezpośrednio z drugim człowiekiem, co z jednej strony przenosi na nas ogromną odpowiedzialność za efekty leczenia, ale z drugiej daje ogromną satysfakcję, co jako fizjoterapeuta z 15-letnim stażem bardzo doceniam i traktuję jako wartość dodaną do naszej pracy zawodowej.

WRÓĆ DO GALERII
»
instytucje współpracujące

Instytut
"Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
w Warszawie
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

ul. Spartańska 1, Warszawa
Narodowe Centrum
Profilaktyki Zdrowotnej
www.ncpz.eu
Narodowy Instytut
Kardiologii

ul. Alpejska 42, 04-628 Warszawa
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Banacha 1A, 02-097 Warszawa
Szpital Praski
p.w. Przemienienia Pańskiego
Sp. z o.o.

Aleja Solidarności 67, Warszawa
Szpital Wolski
im. dr Anny Gostyńskiej
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Kasprzaka 17, Warszawa
Warszawski
Szpital Południowy

ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 99, Warszawa
Mazowiecki Szpital Wojewódzki
im. św. Jana Pawła II w Siedlcach
Sp. z o.o.

Księcia Józefa Poniatowskiego 26,
08-110 Siedlce
Szpital Miejski
w Siedlcach

ul. Starowiejska 15, Siedlce
Szpital Powiatowy
w Garwolinie

ul. Lubelska 50,
08-400 Garwolin
Samodzielny Publiczny Szpital
Kliniczny im. prof. Orłowskiego
CMKP

ul. Czerniakowska 231,
00-416 Warszawa
Szpital Czerniakowski
Sp. z o. o.

ul. Stępińska 19/25, Warszawa
Mazowiecki Szpital Bródnowski
ul. Kondratowicza 8, Warszawa
Samodzielny Publiczny
Szpital Kliniczny
im. prof. Adama Grucy
CMKP

ul. Konarskiego 13, Otwock
Szpital Specjalistyczny
im. Świętej Rodziny

Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa
Szpital Kolejowy
im. dr med. Włodzimierza Roeflera
w Pruszkowie
Szpital św. Anny
w Piasecznie
Adama Mickiewicza 39,
05-500 Piaseczno
Szpital Dziecięcy
im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Niekłańska 4/24, Warszawa
Mazowiecki
Szpital Wojewódzki
Drewnica Sp. z o.o.

Rychlińskiego 1, Ząbki
Szpital Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
w Wołominie

ul. Gdyńska 1/3
05-200 Wołomin
Mazowieckie Centrum
Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Zagórze k/Warszawy
05-462 Wiązowna
Wojewódzka Stacja
Pogotowia Ratunkowego
i Transportu Sanitarnego
"MEDITRANS"
SPZOZ w Warszawie

ul. Hoża 56, 00-685 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Ochota

ul. Szcześliwicka 36, 02-353 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy

ul. Gen. M. C. Coopera 5, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Mokotów

ul. A.J.Madalińskiego 13, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
im. Dzieci Warszawy
w Dziekanowie Leśnym
Centrum Medyczne
GRUPA ZDROWIE

Nowodworskie
Centrum Medyczne

ul. Miodowa 2
Nowy Dwór Mazowiecki
Stołeczne Centrum
Opiekuńczo-Lecznicze
Sp. z o.o.

ul. Mehoffera 72/74, Warszawa
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy
Zakład Leczniczo - Rehabilitacyjny
WIGOR

w Legionowie
Centrum Intensywnej Terapii Olinek
ul. Bobrowiecka 9, Warszawa
RADIOMEDICA
Centrum Diagnostyki Obrazowej

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Hospicjum
Sióstr Felicjanek
im. bł. Hanny Chrzanowskiej

ul. Nowowiejska 10A, Warszawa
HOSPICJUM EWDOMED
ul. Piłsudskiego 3a
05-510 Konstancin-Jeziorna
NESTOR
Bezpieczny Dom Opieki

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Fundacja
Odzyskać Radość

Bogurzyn 87, 06-521 Wiśniewo
Niepubliczny żłobek
Ale Frajda

ul. Bolesławicka 40, Warszawa
Warszawskie Zakłady
Sprzętu Ortopedycznego S.A.

al. Bohaterów Września 9, Warszawa
www.fantomy-szkoleniowe.pl
Podkarpackie centrum
Usług Dydaktycznych

ul. Rymanowska 15a
35-083 Rzeszów
Kontakt
Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2023 - WUMED
INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na stronie wumed.edu.pl, oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na Państwa urządzeniach. Pliki cookies możecie Państwo sprawdzić za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptujecie Państwo stosowanie plików cookies. Więcej informacji w zakładce OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH.
rozmiar tekstu
kolory strony