Szanowne Studentki, Szanowni Studenci,
Szanowne Absolwentki, Szanowni Absolwenci,
Rozmowa kwalifikacyjna to nieodłączny element procesu rekrutacji i selekcji. Stosują ją zarówno niewielkie, jak i duże firmy. Jej celem jest wyselekcjonowanie spośród ogółu aplikujących, najlepszych kandydatów, spełniających wymagania określone dla obsadzanego stanowiska. Ta swoista weryfikacja, czy kandydat wpisuje się w profil osoby poszukiwanej przez firmę, jest okazją do sprawdzenia jego wiedzy, kwalifikacji i kompetencji , ale także jakie ma aspiracje i oczekiwania.
Na pewno dla wielu z Wam, przygotowujących się do rozmowy kwalifikacyjnej, sen z powiek spędzają zadawane pytania, a ściślej sposób udzielania na nie odpowiedzi. Osoby rekrutujące, podczas prowadzenia takich rozmów, stosują wiele metod, aby wszechstronnie poznać kandydata oraz sprawdzić jego predyspozycje osobowe i zawodowe. Pozornie proste pytania mogą czasami zawierać ukryte cele i służyć do uzyskania zupełnie innych informacji, niż można się to było spodziewać (np.: ocenić poziom inteligencji, kreatywności, logicznego myślenia, decyzyjności, samodzielności czy prawdomówności).
Rozmowy w sprawie pracy mają wprawdzie swoją indywidualną specyfikę, to jednak można wskazać typowe pytania rekrutacyjne, które powtarzają się w kontekście różnych stanowisk czy branż. Przebiegają na ogół według określonych schematów, reguł i zasad. Znając je można się dobrze do nich przygotować.
Czy wiecie, jakie pytania zadawane są najczęściej podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Czy potraficie umiejętnie i logiczne odpowiadać na nie?
Jeśli macie trudności z udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi, nie martwcie się, do góry głowa!
Rozwiązanie znajdziecie w artykule opracowanym przez ekspertów serwisu praca.pl Miło nam jest bowiem zakomunikować, że na stronie portalu praca.pl właśnie pojawił się artykuł pt.: „Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – przygotuj się do odpowiedzi”. Za zgodą autorów tego serwisu zamieszczamy link do tej publikacji:
https://www.praca.pl/poradniki/rozmowa-kwalifikacyjna/najczestsze-pytania-na-rozmowie-kwalifikacyjnej-przygotuj-sie-do-odpowiedzi_pr-8130.html
Artykuł ten, naszym zdaniem, może okazać się bardzo pomocny dla wszystkich naszych absolwentów, będących w trakcie szukania lub zmiany pracy, a także i studentów, którzy szukają pracy tymczasowej czy dorywczej. Z tekstu dowiecie się jakich pytań możecie się spodziewać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a także jak przygotować na nie odpowiedzi. Uzyskacie także informację dlaczego pracodawca i rekruter zadają właśnie takie a nie inne pytania. Poznacie, jak zsynchronizować swoje odpowiedzi na nie, aby jednocześnie podkreślić swoją wiedzę, kompetencję i umiejętności.
Przemyślane, logiczne i szczere odpowiedzi mogą być Waszą strategią na odniesienie sukcesu w poszukiwaniu zatrudnienia!
Zapoznając się z najczęściej zadawanymi pytaniami, koniecznie przygotujcie sobie plan odpowiedzi na nie, aby nie dać się niczym zaskoczyć. Tylko w ten sposób udowodnicie, że spośród ogółu ubiegających się o pracę, to Wy jesteś najlepsi i powinniście ją otrzymać.
Uważnie słuchajcie pytań, tylko ich zrozumienie i poprawne odpowiedzi mogą przyczynić się do zdobycia wymarzonej posady.
Pamiętajcie, że bez względu na to, jak trudne padną pytania, udzielając odpowiedzi kierujcie się zawsze rozwagą, rozmysłem i spokojem oraz świadomością własnej wartości!
Serdeczne zapraszamy do lektury i życzymy powodzenia w aktualnie prowadzonych lub przyszłych rozmowach kwalifikacyjnych!
P.S.
Uprzejmie informujemy, że na łamach naszych „Aktualności Biura Karier” dwukrotnie podejmowaliśmy tematykę rozmowy kwalifikacyjnej.
W pierwszym artykule pt.: „Rozmowa kwalifikacyjna” (opublikowanym 17.02.2021 roku) przedstawiono istotę, cele i zasady rozmowy kwalifikacyjnej. W drugim natomiast, zatytułowanym: „Przerwa w zatrudnieniu – jak o niej mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej” (zamieszczonym 20.06.2022 roku), omówiono najczęstsze przyczyny zawodowej absencji i sposoby ich wytłumaczenia. Podkreślono m.in., że osoba ubiegająca się o pracę musi mieć świadomość, że wszystkie „luki w CV” z pewnością zostaną zauważone przez rekrutera czy pracodawcę i będą także przedmiotem rozmowy kwalifikacyjnej. Zwrócono uwagę, że należy odpowiednio wcześniej przygotować wyjaśnienia, aby zabrzmiały one logicznie, wiarygodnie i przekonywująco.
Tych wszystkich, którzy nie zapoznali się jeszcze z treścią tych artykułów gorąco zachęcamy do ich przeczytania.